European Cup

KiekkoWiki
Loikkaa: valikkoon, hakuun
European Cup
Europeancup.png
Perustettu: Lokakuussa 2008
Perustaja: Chara-3
Joukkueita: 6 / 8
Mestarit: I: Lippu slovakia.png Slovakia
II: Lippu suomi.png Suomi
Kotisivu: http://ecup.kiekko.cz/
http://ecup2.kiekko.cz/

European Cup on kahdesti järjestetty Euroopan maiden välinen turnaus. Cupissa on pelattu ensin kaksi alkulohkoa, joista kummastakin kaksi parasta on edennyt jatkolohkoon, josta taasen kaksi parasta pääsee pelaamaan finaaliin mestaruudesta. Pelimuotona otteluissa on 4vs4 ja peliaikaa on 3x6 minuuttia. Joukkueisiin nimetään 5-12 pelaajaa, joiden lisäksi myös valmentaja on pelikykyinen.

Sisällysluettelo

European Cup I

Ensimmäinen turnaus pelattiin aikavälillä 8. - 23.11.2008. Siinä oli mukana Tshekin, Latvian, Iso-Britannian, Hollannin, Puolan sekä Slovakian maajoukkueet.
Maat oli jaettu kahteen alkulohkoon, joista kaksi parasta selvisi jatkolohkoon.

Joukkueet

Lippu tshekki.png Tshekki

Valmentaja: L.Lubina
Kokoonpano: Zajda, Tubs, Hrouzi-, -Rytmus-, Micki, scooter, Pandaaaa, Gogolas, Kesid, Dakra, Murphys & M.Skoula

Lippu latvia.png Latvia

Valmentaja: Lizzard
Kokoonpano: flab3r, Lizzard, Kercs, Piterans & Laase

Lippu iso-britannia.png Iso-Britannia

Valmentaja: Limassol
Kokoonpano: Rowson, Lup, Coach, Saunders, P.Zen, Overmärs, Malouda, Usko & GoalBlast

Lippu hollanti.png Hollanti

Valmentaja: Thoro
Kokoonpano: Meiya, Cloud, Martjin, KoHa, MaxMark, RayMania, abor, Dutchie, Matavz, Leftey, iRock & kees

Lippu puola.png Puola

Valmentaja: Iteneux
Kokoonpano: Piter_, Gunneux, Antikseus, SoBi, bigez, cFany, gosc, Theoden, yomex, ciumak, shymo & cissek

Lippu slovakia.png Slovakia

Valmentaja: Currahee
Kokoonpano: MBD, Chara-3, smoger, Dron, spown, TheKadlo, ste1n, svajo, Urgik, missho, Supak & sirimmot

Alkulohkot

Lohko A Ott V T H ME P
1. Tshekki 2 1 1 0 +3 3
2. Iso-Britannia 2 1 0 1 -2 2
3. Latvia 2 0 1 1 -1 1

Lohko B Ott V T H ME P
1. Slovakia 2 1 1 0 +7 3
2. Hollanti 2 1 0 1 -4 2
3. Puola 2 0 1 1 -3 1


Final Four

Jatkolohkoon etenivät siis Tshekki, Iso-Britannia, Slovakia ja Hollanti:

Jatkolohko Ott V T H ME P
1. Slovakia 2 2 0 0 +12 4
2. Tshekki 2 2 0 0 +4 4
3. Hollanti 2 0 0 2 -5 0
4. Iso-Britannia 2 0 0 2 -11 0


Finaalit

Pronssiottelussa kohtasivat jatkolohkon kolmas ja neljäs joukkue, jotka tällä kertaa olivat Hollanti ja Iso-Britannia.
Hollanti voitti ottelun 5-1 (1-0, 2-0, 2-1).

Finaalissa vastakkain asettuivat Slovakia ja Tshekki. Ottelu oli tiukka, ja sen ratkaisu syntyi vasta viimeisen erän lopussa Urgikin toimesta ajassa 5:37.
Slovakia voitti näin ollen ottelun 3-2 (1-1, 0-0, 2-1) sekä kaikkien aikojen ensimmäisen European Cupin.

Tilastoja

Turnauksen pistepörssin top-3:
1. Urgik (SVK) - 12 pistettä
2. Supak (SVK) - 11 pistettä
3. missho (SVK) - 10 pistettä

Turnauksen maalipörssin top-3:
1. Urgik (SVK) - 10 maalia
2. missho (SVK) - 8 maalia
3. Martjin (HOL), Tubs (CZE), -Rytmus (CZE) & Lizzard (LAT) - 5 maalia

Turnauksen syöttöpörssin top-3:
1. Supak (SVK) & ste1n (SVK) - 8 syöttöä
3. sirimmot (SVK) - 6 syöttöä

Turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi valittiin Hollannin Meiya.

European Cup II

Toinen turnaus pelattiin 15. - 26.4.2009. Siinä oli mukana Tshekin, Latvian, Puolan, Ruotsin, Suomen, Hollannin, Slovakian sekä Iso-Britannian maajoukkueet. Näin ollen ensikertalaisia oli kaksi kun Suomi sekä Ruotsi saivat joukkueensa mukaan historian toiseen European Cup -turnaukseen.

Joukkueet

Lippu tshekki.png Tshekki

Valmentajat: Chara-3 ja L.Lubina
Hyökkääjät: arjen, blubic, hrouzi-, Micki, Mr.Dave, Tubs, Zajda
Puolustajat: Gogolas, JanKo, Kantor, L.Lubina, Murphys, Pandaaaa

Lippu latvia.png Latvia

Valmentaja: kiikoo
Hyökkääjät: BigDeal, kiikoo, Kobe, Laase
Puolustajat: flab3r, Janeks, Redlihs

Lippu puola.png Puola

Valmentaja: Iteneux
Hyökkääjät: bigez, cFany, Filozof., PL_gosc, robgor19, Theoden, yomex
Puolustajat: Gomes, Gunneux, Iteneux, osmaner, Piter_, ramzes

Lippu ruotsi.png Ruotsi

Valmentaja: Devereaux
Hyökkääjät: Anton95, Devereaux, Farfanise, Fransson, Persson, roxen
Puolustajat: flipp98, Horava

Lippu suomi.png Suomi

Valmentaja: Omena
Hyökkääjät: -piku-, JaKurri, Omena, peipi, Pönssi, Sean, Tenkrat
Puolustajat: Dufva, hari, Justi, koksu, Roope, Sydis

Lippu hollanti.png Hollanti

Valmentaja: Thoro
Hyökkääjät: Bollebof, cloud, Dutchie, Leftey, Martjin, RayMania, suarez
Puolustajat: bleed, sheena, Thoro

Lippu slovakia.png Slovakia

Valmentaja: stein
Hyökkääjät: denso20, missho, sirimmot, Supak, tomasek08, Urgik
Puolustajat: Däron, Foxik, Kadlo, smok3, stein, svajo

Lippu iso-britannia.png Iso-Britannia

Valmentaja: Väiski
Hyökkääjät: Gonzy, Limassol, Lup, Putinka, P.ZeN
Puolustajat: Check, Regan, Saunders, Usko

Alkulohkot

Lohko A Ott V T H ME P
1. Puola 3 3 0 0 +5 6
2. Latvia 3 2 0 0 +6 4
3. Ruotsi 3 1 0 2 -5 2
4. Tshekki 3 0 0 2 -6 0

Lohko B Ott V T H ME P
1. Suomi 3 3 0 0 +33 6
2. Slovakia 3 2 0 1 +5 4
3. Iso-Britannia 3 0 1 2 -18 1
4. Hollanti 3 0 1 2 -20 1

Suomen ottelut alkulohkossa:
Suomi - Slovakia 7:1
Suomi - Hollanti 14:1
Suomi - Iso-Britannia 14:0

Final Four

Jatkolohkoon etenivät A-lohkosta Puola ja Latvia sekä B-lohkosta Suomi sekä hallitseva EC-mestari Slovakia.

Final Four Ott V T H ME P
1. Suomi 3 3 0 0 +21 6
2. Slovakia 3 1 1 1 -1 3
3. Latvia 3 1 1 1 -2 3
4. Puola 3 0 0 3 -18 0

Suomen ottelut jatkolohkossa:
Suomi - Slovakia 6:1
Suomi - Puola 13:1
Suomi - Latvia 4:0

Finaalit

Pronssiottelussa A-lohkon kakkonen ja jatkolohkon kolmonen Latvia kohtasi alkulohkossa yllättävän hyvin ja tappiottomasti pelanneen Puolan.
Ottelu päättyi Latvian 4-3 (1-0, 2-2, 1-1) voittoon.

Finaalissa vastakkain asettuivat Suomi sekä ensimmäisen European Cup -turnauksen voittaja eli Slovakia. Suomi oli pelannut tappiottomasti koko turnauksen finaaliin mennessä kun taasen Slovakia oli jo alkulohkossa kerran taipunut Suomelle sekä jatkolohkossa pelannut tasapelin Latviaa vastaan. Omenan luotsaama Suomi voitti ottelun lopulta 9-0 (3-0, 2-0, 4-0). Ottelun tehopisteet olivat seuraavat: Tenkrat 5+3, Sean 3+2, Roope 1+2, Dufva 0+3, koksu 0+1 & Sydis 0+1

Tilastoja

Pistepörssin top-5:
1. Sean (FIN) - 31 pistettä
2. Tenkrat (FIN) - 27 pistettä
3. peipi (FIN) - 24 pistettä
4. Roope (FIN) - 22 pistettä
5. Justi (FIN) - 12 pistettä

Maalipörssin top-5:
1. Sean (FIN) - 19 maalia
2. Tenkrat (FIN) - 14 maalia
3. Roope (FIN) - 9 maalia
4. -piku- (FIN) - 8 maalia
4. peipi (FIN) - 8 maalia
4. Supak (SVK) - 8 maalia

Syöttöpörssin top-5:
1. peipi (FIN) - 16 syöttöä
2. Roope (FIN) - 13 syöttöä
2. Tenkrat (FIN) - 13 syöttöä
4. Sean (FIN) - 12 syöttöä
5. koksu (FIN) - 9 syöttöä
5. Dufva (FIN) - 9 syöttöä

Lopulliset sijoitukset:
1. Suomi
2. Slovakia
3. Latvia
4. Puola
5. Ruotsi
6. Iso-Britannia
7. Hollanti
8. Tshekki

Mitalitaulukko

Sijoitus  Maa Kulta Hopea Pronssi Yhteensä
1. Lippu slovakia.png Slovakia 1 1   2
2. Lippu suomi.png Suomi 1     1
3. Lippu tshekki.png Tshekki   1   1
4. Lippu hollanti.png Hollanti     1 1
5. Lippu latvia.png Latvia     1 1

Katso myös

Henkilökohtaiset työkalut
Nimiavaruudet

Kirjoitusjärjestelmät
Toiminnot
Valikko
Työkalut